Przegrali awans, wygrali nasze serca! Dziękujemy!

Piękna historia batalii o III ligę w sezonie 2018/2019 dobiegła końca. Podopieczni Macieja Żaka, mimo że walczyli do ostatniej sekundy nie zdołali zdobyć rozstrzygającej bramki w środowym, rewanżowym starciu w Bytomiu. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0, a to wobec remisu 2:2 w Czańcu przed trzema dniami, dało promocję do III ligi Polonii. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że przegrywamy walkę o III ligę, ale nie przegrywamy żadnego barażowego meczu. Za to i za postawę w tym dwumeczu, należą się naszym graczom, trenerowi Żakowi, całemu sztabowi ogromne brawa i szacunek. Dla nas jesteście mistrzami! Brawo LKS!

Samo spotkanie od samego początku miało dość jednostronny przebieg. To gospodarze, jak można się było tego spodziewać, częściej byli w posiadaniu piłki i stwarzali sobie więcej okazji bramkowych. W pierwszej części spotkania próżno szukać wyjątkowych okazji bramkowych, które zapadłyby na długo w pamięci. Polonia oddała kilka strzałów z dystansu i choć optycznie, tak jak wspominaliśmy miała przewagę, to w rzeczywistości miała problem z przebiciem się w nasze pole karne. Najgroźniej z rzutu wolnego strzelał Lachowski, ale Majda pewnie wyłapał piłkę. W odpowiedzi dogodną okazję z rzutu wolnego miał Karcz, ale przeniósł piłkę nad bramką. To był jedyny moment kiedy w pierwszej połowie poważniej zagroziliśmy gospodarzom. po 45 minutach piłkarskich szachów arbiter zakończył spotkanie.

Na drugą część spotkania nie wybiegł w naszych szeregach Stawowy, któremu choroba uniemożliwiła dalszy udział w meczu, a to pokrzyżowało trochę nasze plany. Jednak nie zmieniło to nastawienia z jakim nasz zespół wyszedł na drugą połowę spotkania. Zagraliśmy trochę wyżej, jednak nie ma co ukrywać, defensywa Polonii, wzmocniona obecnością doświadczonego Matusiaka, nie pozwalała nam w tym dniu na zbyt wiele. Mało tego, nasza odważniejsza gra spowodowała, że Bytomianie mieli groźne kontrataki. W 52 minucie z rzutu wolnego swojego szczęścia po raz drugi spróbował Lachowski, ale Majda kapitalnie sparował piłkę na rzut rożny. W 62 minucie powinno być 1:0 dla Polonii… W zamieszaniu w naszym polu karnym fatalnie zagrał Świerczyński, wykładając piłkę Stefańskiemu na piąty metr przed bramką Majdy. Ten bez namysły huknął z półobrotu, ale futbolówka na nasze szczęście zatrzymała się na poprzeczce. Napór Polonii trwał. Dwie minuty później w świetnej sytuacji znalazł się Bębenek, ale jego strzał, prawdopodobnie zmierzający do bramki Czańca, zablokował… Lachowski. Po kilku chwilach, LKS Czaniec opanował nerwy i jeszcze mocniej próbował dążyć do zdobycia upragnionej bramki. Serca wszystkich na stadionie zadrżały w 78 minucie. Wtedy to Marczyński kropnął z okolicy 25 metra, a piłka po jego strzale odbiła się od poprzeczki bramki strzeżonej przez Wierzbickiego. Dwa, trzy centymetry dzieliły nas od pełni szczęścia i ogromnej sensacji. Jednak nie było nam dane w tym meczu cieszyć się ze zdobyczy bramkowej. Co prawda Karcz otrzymał w trzeciej minucie doliczonego czasu gry piłkę na przedpolu, ale za bardzo się odchylił i przestrzelił nad bramką. Po chwili zabrzmiał ostatni gwizdek i gospodarze mogli świętować awans do III ligi.

Gratulacje dla Polonii, za awans na wyższy szczebel. Miejsce dwukrotnego Mistrza Polski nie jest ani w IV, ani nawet w III czy II lidze, także naszym rywalom życzymy szybkiego powrotu do lat świetności. A my z uniesioną głową kończymy ten świetny dla nas sezon. Wygrywamy rozgrywki w II grupie IV ligi śląskiej, grupie uważanej przez wielu za dużo mocniejszą od pierwszej. W barażu nie przegrywamy żadnego meczu i jesteśmy o włos od sprawienia sensacji, choć wielu twierdziło, że Polonia zrobi sobie barażowy spacerek z Czańcem. My jednak udowodniliśmy swoją wartość i z uśmiechem na ustach możemy udać się na zasłużone urlopy! Za rok spróbujemy znów! Brawo DRUŻYNO! Szczególne brawa należą się także naszym kibicom, którzy w liczbie około 50 osób cały mecz wspierali dopingiem naszych graczy i stworzyli świetną atmosferę!


19.06.2019 r., godzina 18.00, Bytom ul. Frycza-Modrzejewskiego 3, Rewanżowy mecz barażowy o awans do III ligi sezon 2018/2019

Polonia Bytom – LKS Czaniec 0:0, w pierwszy mecz 2:2, awans do III ligi: Polonia Bytom, dzięki bramkom strzelonym na wyjeździe

Kartki: Stefański, Hałgas – Żak, Nazdryn-Platnitski, Marczyński

Skład LKS Czaniec: Majda – Palarczyk, Stawowy (46. Hańdy) Żak, Borak – Marczyński (81. Zaremba), Kaczmarczyk, Świerczyński, Karcz, Nazdryn-Platnitski – Stróżak.

Skład Polonia Bytom: Wierzbicki – Dyszy, Matusiak, Ratkiewicz, Hałgas – Borycka, Bębenek (90+2. Buchcik), Budzik, Pośpiech (70. Skrzypiński) – Lachowski, Stefański (81. Makowski).

Widzów: 900