Najważniejsze informacje

Ludowy Klub Sportowy „CZANIEC” w Czańcu

Drużyny LKS CZANIEC:
 Pierwsza drużyna IV liga śląska gr. II – Seniorzy
Druga drużyna A klasa Bielsko-Biała – Seniorzy
Junior – Rocznik 2006-2008
Trampkarz – Rocznik 2009
Trampkarz Młodszy – Rocznik 2010
Młodzik Starszy – Rocznik 2011
Młodzik Młodszy – Rocznik 2012
Orlik Starszy – Rocznik 2013
Orlik Młodszy – Rocznik 2014
Żak Starszy – Rocznik 2015
Żak Młodszy – Rocznik 2016
Skrzaty – Roczniki 2017-2018
Historia klubu:

Początek działalności Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu sięga połowy XX wieku. To wtedy, w 1948 roku powstały tu dwie drużyny piłkarskie. Pierwszą – Harcerski Klub Sportowy (HKS) – utworzono przy drużynie harcerskiej, drugą zaś pod nazwą „Tęcza” – założyła przy Alei Dworskiej młodzież z rodzin osadników przesiedlonych z Międzybrodzia. Drużynę „Tęcza” zorganizowali: Zdzisław i Czesław Romik, Tadeusz oraz Józef Grabski. Połączenie obu drużyn nastąpiło początkiem 1949 roku, kiedy wybrano zarząd, tworząc Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami LZS-u byli: Jan Kołodziejczyk – krawiec (późniejszy prezes LZS), Andrzej Błasiak – producent „kraheli” i Władysław Szpila – właściciel sklepu mięsnego. I to właśnie rok 1949 uznaje się jaką oficjalną datę założenia klubu sportowego w Czańcu.

Wiosną 1949 roku zgłoszono drużynę LZS Czaniec do rozgrywek klasy „C” w podokręgu wadowickim. Chociaż w LZS-ie od początku dominowała piłka nożna, uprawiano również inne dyscypliny, między innymi biegi. W początkowych latach działalności dużym problemem były wyjazdy na mecze. Korzystano więc z rowerów, wozów konnych lub samochodu ciężarowego, użyczanego przez kierownictwo Fabryki Tektury. W roku 1954 drużyna awansowała do klasy „B”. W roku 1958 LZS Czaniec przeszedł do podokręgu chrzanowskiego. W tym samym roku powstała drużyna LZS Czaniec II, która rozpoczęła rozgrywki w klasie „C”. W kwietniu 1972 roku rozpoczęto budowę nowego stadionu, lecz ze względu trudny teren i braki funduszy budowa trwała do 1979 roku. Wiosna 1972 roku nie okazała się szczęśliwa dla piłki nożnej w Czańcu. Większość zawodników otrzymała powołania do wojska, a prezes Kółka Rolniczego postanowił zaorać boisko i przeznaczyć je pod uprawę kukurydzy. 1 sierpnia 1975 roku zgłoszono ponownie drużynę do rozgrywek. Sprzęt pozyskano z TS Hejnał Kęty, natomiast treningi odbywały się na boisku w Kobiernicach. W skład pierwszego zarządu weszli: Henryk Romik – prezes, Marian Dudek – zastępca prezesa i trener, Edward Koniorczyk – skarbnik, Józef Szłapa – sekretarz, Władysław Nikiel – gospodarz. Drużynę zarejestrowano w podokręgu żywieckim, została ona przyjęta do II grupy klasy „C”. W 1979 roku LZS Czaniec awansował do klasy „B”. Po awansie drużyna przeszła z okręgu żywieckiego do podokręgu oświęcimskiego. Dzień 22 lipca 1989 roku jest historyczną datą zakończenia budowy stadionu LZS-u w Czańcu. Powstał piękny pawilon sportowy z halą sportową, węzłem sanitarnym, szatniami, hotelem oraz pełnowymiarowym boiskiem. Cały obiekt został ogrodzony oraz oświetlony. W sezonie 1990/91 drużyna awansowała do klasy „A”.

Marzec 1991 roku był przełomowy dla Czanieckiego klubu. Ludowy Zespół Sportowy zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Czaniec i pod taką istnieje do dzisiaj. W tym roku prezesem został także Wojciech Waligóra, który najdłużej pełnił ten obowiązek w historii naszego klubu bo aż do 2015 roku. W tym okresie drużyna zanotowała najlepszy okres w swojej historii. W 2000 roku drużyna znalazła się w klasie „A” podokręgu Bielsko – Biała. Po pierwszym sezonie gry w nowym podokręgu, drużyna awansowała do klasy okręgowej w Bielsku – Białej. Po sześciu latach starań, kilku vice-mistrzostwach ligi okręgowej, w dniu 7 czerwca 2007 roku LKS Czaniec świętował wejście do IV ligi. W 2008 roku doszło do odświeżenia i zmiany herbu klubu, a także jego barw, nawiązując do początków istnienia. Obecnie barwy klubu to kolory biały i czerwony. W 2012 roku LKS Czaniec świętował kolejny i jak na razie ostatni awans, tym razem do III ligi śląsko – opolskiej, w której z powodzeniem występował przez cztery sezony. Po sezonie 2015/2016 LKS Czaniec, w wyniku reorganizacji III ligi, został zdegradowany do IV ligi śląskiej grupy II. Od 12 czerwca 2015 roku funkcję prezesa LKS-u Czaniec pełni Mateusz Waligóra, syn Wojciecha.

1 stycznia 2017 roku to początek nowego etapu klubu. Powołana do życia została Młodzieżowa Akademia Piłki Nożnej skupiająca dzieci do 12 roku życia z Czańca oraz okolicznych miejscowości. Trenerem i koordynatorem Akademii został Szymon Waligóra. Akademia liczyła na samym początku około 80 dzieci podzielonych na cztery grupy: żak, orlik, młodzik młodszy oraz bambino.

W 2021 roku napisała się po raz kolejny historia LKS Czaniec. Akademia, która od czterech lat zbierała swoje owoce otrzymała Brązową Gwiazdkę Certyfikacji Szkółek Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jest to potwierdzenie pracy i profesjonalizmu jakie klub wraz ze sztabem trenerskim wkłada w rozwój młodzieży. W 2023 roku Akademia LKS Czaniec kolejny raz otrzymała Brązową Gwiazdkę Certyfikacji Szkółek Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej i dzięki temu jest uczestnikiem wszystkich edycji Certyfikacji od początku jej istnienia. Obecnie w LKS Czaniec, poza dwoma zespołami seniorskimi, młodzież, w ilości około 120 adeptów piłki nożnej, szkoli się w dziesięciu grupach wiekowych.

W czerwcu 2023 r. z funkcji prezesa LKS-u Czaniec po 8-latach urzędowania zrezygnował Mateusz Waligóra, a w wyniku walnych wyborów jednogłośnie został wybrany brat Mateusza, Szymon Waligóra.